301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 14:46 Bu yazı 492 kez okundu
 
KOLLEKTİF ŞUUR VE SOSYAL MEDYA
Emir Adıgüzel
adminn
 
 

Uzun soluklu bir medya kavramının sonunda son yıllarda özellikle akıllı telefonların elimize tabir yerindeyse "yapışmasının" ardından hayatımızda yer eden bir kavram olan sosyal medyanın gücünü tartışmak yersiz olacaktır. Ancak bu gücün olumlu yada olumsuz önem arz ettiği yolunda onlarca tezle karşı karşıya kalabiliriz. Özellikle kollektif oluşumlar,sivil toplum örgütleri adına adeta bir can damarı olan bu medya tipi bireysel anlamdada müthiş bir furya halini aldı. Abartılı örnekler her zaman tezlerin savunulmasında önemlidir mantığı ile hareket edecek olursak Arap Baharı'nın,Ortadoğu ülkelerinde rejim,siyasi irade değişikliklerinin temellerinin bahse konu alanda atıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun yanısıra bahsettiğim üzere sivil toplum örgütlerinin eli ayağı olan sosyal medyayı etkin kullanma konusunda öncü ülkelerden olduğumuzu söyleyebiliriz. Her ne kadar diyalogların önüne set çektiği malumun ilanı olacak olsada gönüllülük,bağış yolu,görüşleri yayma aracı olarak muazzam şekilde kullandığımızda aşikar.

 

 

Yerine göre bir bölgedeki ufak bir olayı büyütmek,bölgeler özelinde algı operasyonları yürütmek adına negatif;yerine göre ise yazılı ve görsel basının görmemekte adeta direndiği bir olayı dünyaya dakikalar içinde duyurmak adına ekstra pozitif bir işlevi olduğundan bahsetmek mümkün. İstanbul'daki Gezi provokasyonları sürecini örnek verebileceğimiz üzere olmamış onlarca olayı olmuş gibi gösterebilirsiniz. Lakin bunun yanında,ulusal ve uluslararası medyanın umrunda olmayan '529' canın yok yere idamına karşı dimdik duruş aracı olarakta kullanabilirsiniz. Elbette amaç doğrultusunda olumlu işler yada negatif vakaların vücut bulması birey iradesi dahilinde. Ancak özellikle vurgulamak gerekir ki sosyal medyanın bireylere özgüven aşıladığıda bir gerçek. Gerçekten potansiyel barındıran,görüşlerini haklı ve geçerli bir üslup ile dile getirenler adına bir keşif ve keşfedilme alanı olduğu kadar ne yazık ki toplumun "şaklaban" olarak addettiği tiplerinde siyasete,spora,sanata ve daha birçok alana dair gereksiz özgüvenlerininde bir patlama durağı halinde.

 

Sonuç itibariyle plan program dahilinde bir sosyal medya kullanımının pozitif manada birçok getirisi olduğunu vurgulayabiliriz. Şirketler adına marka değerini yükseltme,kamuoyu yoklaması yapma;siyasiler adına eleştirileri alma,tenkitlere feedback sağlama;sanatçılar için eserlerinin piyasa değerini yükseltme gibi onlarca imkanından bahsedebiliriz lakin bunun yanısıra iradelerin insiyatifi dahilinde,niyete göre negatif anlamda 6-7 Ekimlerin sayısınıda artırabilme gibi bir fonksiyonun olduğunuda maalesef söyleyebiliriz.

 
Etiketler: KOLLEKTİF, ŞUUR, VE, SOSYAL, MEDYA,
Yorumlar
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczane

Alıntı Yazarlar
Kırşehir
Çok Bulutlu
Güncelleme: 21.09.2019
Bugün
14° - 26°
Pazar
12° - 18°
Pazartesi
- 19°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Kırşehir

Güncelleme: 20.09.2019
İmsak
05:00
Sabah
06:26
Öğle
12:50
İkindi
16:15
Akşam
19:01
Yatsı
20:20
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı