301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 14:47 Bu yazı 447 kez okundu
 
KAPALI KUTU 'GENÇ POTANSİYEL'
Emir Adıgüzel
adminn
 
 

Yeni Türkiye projesi dahilinde toplum içinde üzerine en çok görev yüklenen,sorumluluk almaya en çok mecbur olan,omuzlarında daha fazla yük taşımak zorunda kalan kesim hiç şüphe yokki genç nesil. 2023,2053 ve 2071'e ,Yeni Türkiye projesini taşıyacak ve devamında gelecek kuşaklara aktaracak olan genç potansiyelin olduğu aşikar. Fakat Türkiye gençliği bu noktada sorumluluklarının ne kadar bilincinde ? Avrupa ülkeleri arasında en fazla genç nüfusa sahip olan Türkiye,bu pozitif realiteyi ne kadar olumlu kullanabiliyor ? Genç potansiyel hangi yönlere eğimli ? Bunun gibi cevaplanması çıkılan bu yolda elzem olan onlarca soru var elbette. Ancak meselenin cevaplamaktan ibaret olmadığı nasıl bir gerçekse cevaplanan soruların pratikte gençlik üzerine uygulanmasıda o kadar gereklidir.

 

 

Özellikle son yıllarda akıllı telefonlarında hayatımızda yer etmesiyle beraber sosyal medya kullanımı ön plana oturdu. Bu medya tipinde gün içerisinde siyasi içerikli,gündeme dair binlerce etkileşim dönüyor. Kullanım oranında yine gençlerin ön planda olduğu gerçeğinide ele alırsak sadece bu noktadan dahi genç hareketin eğilimlerinin hangi yönde olduğunu anlamak için yeterli olacaktır. Ufak bir araştırma ile görebilirsinizki günlük gelişmeler maalesef genç nüfusun çoğunluğunun tabir yerindeyse 'umurunda değil.' Toplumun tamamına mâl olmuş,medya organlarınca sürekli gündeme getirilen konulara eğilimli olmakla beraber,kalan konulara ilgileri neredeyse sıfır. Sosyal deney yapmak amacıyla elinize mikrofon alıp sokağa çıksanız ve sadece gençler özelinde bir çalışma yapsanız gün sonunda deyim yerindeyse bir beyin felci geçirmeniz işten bile değil. Genç nüfus ne koalisyon görüşmeleri ile ne gündemdeki tartışmalarla ne anayasa mahkemesinin verdiği kararlarla ilgili değil. Kendileri için önem arz etmediğini düşündükleri her kapının aslında bir noktadan sonra en iyi ihtimalle kendi çocuklarına bir darbe etkisi haline gelebileceğinden habersizler. Elbette bu noktada bir parantez açılmalı ki siyasetle içiçe yaşayan,gündemi yakından takip eden,ekonomik gelişmeleri bilen ve bunları her anlamda harman edebilen bir kesim ile de ne mutlu ki muhattap haldeyiz. Keza bu noktada meclisin yeni dönemde 20'li yaşlarında vekillere ev sahipliği yaptığı gerçeğinide yabana atamayız. Ancak son yıllardaki gerek siyasi gerek teknolojik gerekse ekonomik gelişmeler her ne kadar pozitif reaksiyonlar gösteriyor olsada maalesef negatif unsurlar daha fazla göze çarpıyor.

 

Tüm bunlarla beraber spor,müzik gibi alanlarla pek yakından ilgili bir genç kitlenin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Spor faaliyetlerini sadece gerçekleştirmek değil yorumlama hususundada usta hale gelinmiş olması memnun edici. Aynı zamanda müzikle içiçe olduğumuzu,amatör seviyeyi geçip profesyonelliğe adım atmış bir genç potansiyelin mevcut olduğu gerçeği Yeni Türkiye hedefleri doğrultusunda pozitif seviyede. Ancak gelgelelim baştada vurguladığımız üzere Türkiye gençliğinin basite indirgenemeyecek anlamda çoğunluğunun kendileri için,kendi gelecekleri adına,bölgelerinin huzur ve refahının yolunun geçtiği her karara her gelişmeye izole olmuş halde olduğunu görmek zorundayız. Spora,müziğe,sanata gösterdikleri ilgi memnun edici ancak bu ilgilerinin devamlılığının güvenli bir ortamda sağlanabilmesi için atılan adımlara gerekli önemi göstermekten maalesef çok uzaklar.

 
Etiketler: KAPALI, KUTU, 'GENÇ, POTANSİYEL',
Yorumlar
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczane

Alıntı Yazarlar
Kırşehir
Çok Bulutlu
Güncelleme: 21.09.2019
Bugün
14° - 26°
Pazar
12° - 18°
Pazartesi
- 19°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Kırşehir

Güncelleme: 20.09.2019
İmsak
05:00
Sabah
06:26
Öğle
12:50
İkindi
16:15
Akşam
19:01
Yatsı
20:20
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı