301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 14:51 Bu yazı 432 kez okundu
 
G-20 ve Sonrası
Emir Adıgüzel
adminn
 
 

Belkide tarihin en iyi,en muazzam,en göz alıcı G-20 zirvesinin geçtiğimiz günlerde yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Zirvenin sadece dünya liderlerine değil C-20 ile gençlere ve W-20 ile kadınlara yönelik bir yapısının bu dönem bir yenilenme hareketi olarak ön plana çıkması esasında iç siyasete seçilme yaşınında 18'e çekilmesi yolunda,kadınların siyasi hayatta ve idari teşkilat şemasındaki yerine bir önem koymak noktasında değinilmeli. Özellikle Paris saldırısı sonrasına denk gelerek önemini dahada katlayan zirveye,uluslararası teröre karşı ikili görüşmeler damga vurdu. Obama ve Putin'in koalisyon güçleri ve rejimin birer kanadı olmaları hususunda ve bunun yanı sıra Merkel ve cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın mülteci krizi kapsamlı görüşmeleri zirvenin odak noktasıydı.

 
 
G-20 sonrasında bugün başlayan,daha doğrusu bugün ufak çaplı bir krizle başlayan,meclis yemin maratonuna dönmek gerekirse,olaylara karşı perspektiften bakmayı seven biri olarak birşeyler farkettim. Lakin ne oldu törende ? Teamüller sorunsuz devam ediyorken Ağrı milletvekili Leyla Zana,yemini öncesi kürtçe bir cümle kurmayı tercih etti. Daha önce 'Bu barışı getirse getirse Erdoğan getirir.' diyebilen Zana'nın bu hareketi akıllara 1994'ü getirdi. O gün meclis çatısı adeta bir arenaya,savaş alanına dönmüşken bugün (her ne kadar aykırı bir durum olsada) sakin bir ortam vardı. Peki neden vurguluyorum bunu ? Türkiye gerçekten normalleşiyor. Birşeyler gerçekten yoluna giriyor. Elbette yemin anayasal bir zorunluluk olarak Türkçe edilmelidir ve Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçe'dir. Ancak muazzam bir ılımlı hava memleketin üzerine egemen. Keza 28 Şubat döneminde adeta bir suç aleti olarak gösterilen,kadınların dini inançlarından vazgeçmemek uğruna karınlarındaki çocuklarını kaybettikleri günlerden başörtüsünün meclis başkanlık divanına girdiği günlere geldik. Ve görüldüki hiçbir şey olmadı. Sürekli rejim tartışmaları yapan toplum bugün sistemi tartışıyor. Bu dahi 13 senede atılan dev adımların bir göstergesi.
 
Terörizmin dünyanın her noktasını tehdit ettiği bugünlerde sınırlarımızın 1-2 km. ötesinde insanların üzerlerine anlamsız şekilde dünyanın hiç alakasız ülkelerinden kalkan jetlerin bombalar yağdırdığı bugünlerde dahi başkanlığı,GSMH'i,büyümeyi,bütçe fazlasını konuşmamız ciddi anlamda bir kazanç.
 
Batı toplumu her ne kadar bu normalleşen,kademe atlayan,kendi iradesiyle karar alan Türkiye'den rahatsız olsalarda kervan yürüyor. Bizler sadece Fırat'ın batısına bir tehdidin geçişine değil dünyanın her yerinde terörizme karşı bir olmayı savunurken onlar terörizme değil terörizmin batı dünyasında boy göstermesine karşı gelmeye,ikili oynamaya devam ediyorlar. 
 
Etiketler: G-20, ve, Sonrası,
Yorumlar
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczane

Alıntı Yazarlar
Kırşehir
Çok Bulutlu
Güncelleme: 21.09.2019
Bugün
14° - 26°
Pazar
12° - 18°
Pazartesi
- 19°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Kırşehir

Güncelleme: 20.09.2019
İmsak
05:00
Sabah
06:26
Öğle
12:50
İkindi
16:15
Akşam
19:01
Yatsı
20:20
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı