Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 15:00 Bu yazı 1378 kez okundu
 
15 Temmuz'a Giden Süreç Kırşehir Olayları
Aykut Baş
aykutbas40@gmail.com
 
 

Şüphesiz  15 Temmuz hain darbe girişimi bir gecede planlanmış ve hayata geçirilmiş bir darbe planı değildi.  2016 yılının başında ABD'de önemli  gazetelerde dergilerde Türkiye'de bir darbe olacağına dair yazılar kaleme alınıyordu. Periyodik olarak yayınlanan bu yazılardan birisinde darbe olacağına dair net bir mesaj veriliyordu.
         Haber de Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yeniden bir yapılanma olduğu ve 17 yıllık Erdoğan iktidarına karşı bir darbe yapabileceği net bir dille yazılıyordu. ABD üzerinden darbe sinyalleri bu şekilde gelirken aslında içeride de harekete geçilmişti.
         Darbelerin tarihini incelediğimizde 27 Mayıs 12 Eylül ve hatta sultan 2. Abdülhamit'e yapılan darbe de dahil hep aynı yol izlenmiş ve hedefe ulaşılmıştı.
         Ülke içerisinde finanse edilen planlı saldırılar ve karışıklıklar sonucunda askerin harekete geçmesi için meşru zemin oluşturuluyordu. 15 Temmuz 2016'ya Türkiye artık klasikleşmiş bu darbe planı ile ilerliyordu.
DOĞU VE BATI KARIŞIKLIĞI
         Doğu vilayetlerimizde başlatılan plan bir tetikleyici unsurdu aslında doğuda tırmanan terör beraberinde artan şehit sayılarımız. Batıda bir ayaklanmaya zemin hazırlamayı amaçlıyordu. Hendek olayları başladığında aslında yıllarca yapılan bir hazırlık devleti bekliyordu. Silahlar depolanmış planlar yapılmış şehirlerde tüneller hazırlanmıştı.
         Türkiye ise böyle bir girişimi aslında beklemiyordu. Nitekim bu hazırlıksız yakalanış da PKK'nın şehirlere sızmasında büyük kolaylık sağladı. Bu sızmaya FETÖ'nün destek verdiği gerçeği kabak gibi görünüyor. Özellikle 15 Temmuz sonrası muhalif kesimler 'Kardeşim her şeyi FETÖ mü yaptı?' gibi bir söylemle ortaya çıkıyorlar ancak. 15 Temmuz'a giden süreç oldukça komplike bir faaliyet zinciridir. Bu nedenle bu zincirin çatı oluşumu FETÖ her halkada karşımıza çıkmaktadır.
         Hendekler ile Batı'da oyun kurulmuştu. Özellikle İç Anadolu Bölgesi karışacak. Hükümetin artık ülkede dümeni kaybettiği Kürt ve Türk ayrımının tehditkâr bir duruma geldiği Dünya'ya gösterilecekti. Bu amaçla da iç Anadolu Bölgesi'nde bir çok il harekete geçirildi. Bu  illerden Kırşehir'i bu yazımızda inceleyeceğiz. Zira olayların tam göbeğinde olayı takip edenlerden birisi de bendim. O gece bir gazeteci abimle ölüm tehlikesi atlatmıştım.
         Öncelikle olayların ilk başlangıç noktasına gidelim ve benim şahsi olarak olayların içerisinde iken analiz ettiğim durumları size aktarmaya başlayayım. O gün sabah Kırşehir'de oldukça sessiz bir hava vardı. Ancak herkesin beklediği ve yaşanacağına kesin gözü ile baktığı bir olay vardı. Buda Ülkü Ocağı'nın yapacağı şehit yürüyüşü bu yürüyüşün ardından şehirdeki neredeyse herkes gruptan birilerinin HDP binasına yöneleceğini biliyordu. Zaten bu konuda Ülkü Ocağı Başkanı ve yetkilileri de polisle koordineli bir şekilde hareket ediyor. Yürüyüşün olaysız bitmesi için azimli bir planlama ve çalışma yürütülüyordu. Ama bilmiyorlardı ki işler önceden planlanmıştı. O gece Kırşehir yanacaktı.
         Evet olaylar ilk başladığında biz bir arkadaşla bir kurumda oturuyorduk. Görevli bir polis abimiz geldi ve bize "Kitap evini yaktılar. Hangisi biliyor musunuz?" dedi. Biz ilk etapta anlamlandıramadık. Pencereden baktığımızda şehrin göbeğinden kara bir dumanın yükseldiğini gördük. Bu nedenle de hemen dumanın yükseldiği noktaya ilerlemeye başladık arkadaşımla.
         Yolda şehirde bir şeylerin olduğu apaçık belli oluyordu. Eline aldığı keseri paltolunun içerisine saklamaya çalışan bir genci gördüğümde ne yapıyor bu dedim kendi kendime ama meydana olay mahaline geldiğimizde gerçeği gördüm. Şehir yakılacaktı. Etrafa refleksim gereği bakındım. Uzakta olayları izleyen 3 takım elbiseli şahıs gözüme garip geldi. Ancak üzerinde durmadım ve olayı takip etmeye başladım. Geldiğimde ilk gördüğüm bir kitap evinin yandığıydı ve ambulansı tekmeleyerek elinde satırla bağıran ve ambulansın gitmesini isteyen bir şahsı gördüm. Nitekim sonunda bu şahıs elindeki satırı ambulansa sapladı.
          İş buradan sonra koptu.
         Kitap evinin yanması ile birlikte kalabalık kitle başka dükkanlara yönelmeye başladı. Kalabalığın gittiği her yerde cam kırılma sesleri geliyordu. Geçtiğimiz yerde gazeteci olarak tahrip edilmiş tüm dükkanları fotoğrafladım kalabalığın arasında malum ikinci dükkanın yakılacağı yere geldim. Burada dükkan önünde 4-5 çevik kuvvet polisi bulunuyordu. Yaklaşık 2 bin kişi karşısında hiç bir şeyler. Zaten öyle de oldu. Müdahale bile edemeden birileri dükkana girdi. İşte beş dakika kadar sonra bir beyaz kasalı transit kalabalığı yara yara geldi. Kasasındaki iki  kişi önceden anlaşılmışçasına koordineli bir şekilde aracın kasasında yanlarına koşa koşa gelenlere bidonlara doldurulmuş benzin teslim etti sonrası malum dükkan yakıldı. Bu sırada güvenli  zannettiğimiz bir noktada duruyorduk. Arkamı döndüğümde yine aynı şekilde takım elbiseli bir kişinin 13-14 yaşlarındaki gençleri bir dükkana sanki cepheye asker gönderiyormuşçasına bir gazla yönlendirdiğini gördüm. Zaten bu görüntünün ardından duyduğum kapı kırılma sesiyle yanımdaki gazeteci abime biraz ilerleyelim dedim. Bu andan sonra üç-beş adım attıktan sonra arkadan büyük bir gürültü ve önce büyük bir cam ve hemen ardından sayısız sandalye masa daha iki saniye önce ayrıldığımız yere düşmeye başladı. Sonrasında o gençleri yönlendiren adamı bir daha görmedim. O gençleri öyle bir yönlendirmişlerdi ki yaptıkları hiç bir şeyin farkında değildiler sanki.
         Gecenin karanlığında ateşin aydınlattığı bir alanda eline aldığı sandalyeyi kırmaya çalışan gölge siluetleri gördüğümde büyük bir dehşet yaşadığımı inkar edemem ve keşke yanımda profesyonel bir makina olsaydı ve o tarif edilemez anı yakalayabilseydim.
         Evet o gün bir çok dükkan yamalandı ve yakıldı. Peki bu olay nasıl bir anda böyle gelişmiş ve büyümüştü? Kim babasının hayrına benzin taşıyordu? Kalabalığa evet belli ki birileri önceden finanse etmişti bu karmaşayı. İşte o gün bu ve benzeri olaylar sadece Kırşehir'de yaşanmadı, iç Anadolu'nun bir çok ilinde yaşandı.
         Ve istenen elde edilmişti. Ülkede darbe için meşru zemin oluşturulmuştu. Halk huzursuz ortalık karma karışıktı açıkça devlet kontrolü elinden kaçırdı imajı gayet başarılı bir şekilde çizilmişti. Sonraları Kırşehir'in FETÖ için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır zaten.
         Darbe başarısız oldu evet ancak tehlike geçmiş değil tehlike her an kapıda halen fırsat kollamakta. Özellikle 2018 yılında çok daha şiddetli gelecekler üzerimize özellikle ekonomik alandan vurmaya çalışacaklar Türkiye'yi.
         Sürç'i Lisan Ettim İse Affola...

 
Etiketler: 15, Temmuz'a, Giden, Süreç, Kırşehir, Olayları,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Şiddetle Övünme Hastalığı - Aykut Baş
Bizi boş vermişlik öldürecek
Gerilimin Arka Kapısı - Aykut Baş
Toplumumuz şizofren oluyor
Biraz insanlık alır mıydınız?
Dava meselesi değil koltuk davası
Küresel Medya Tekeli ve Türkiye’ye Yönelik Dezenformasyon
Barış Pınarı Harekatına Giden Süreç ve Amaçlar
On altılık kapitalizm
Soltiristler Türedi Güzel Memleketimde - Aykut Baş
Kayıp Gençlik - Aykut Baş
Aramıza demir ağlar ördüler - Aykut Baş
Sahibinden Satılık Temiz Boş Ülke - Aykut Baş
ABD TÜRKİYE’YE KARŞI SON ÇARESİNİ KULLANIR MI? - AYKUT BAŞ
ÇABUK SANDIKLAR AÇILMADAN! - AYKUT BAŞ
Siyasetçinin 3 Evresi - Aykut Baş
SİYASİ SOYGUN VE SÖMÜRÜ - AYKUT BAŞ
MAFYA DİZİLERİNİN OLUMSUZ YANSIMALARI - AYKUT BAŞ
TARİHİN EN BÜYÜK TEFECİSİ : DOLAR - AYKUT BAŞ
Ak Parti : Esnaftan Beyaz Yakalıya - Aykut Baş
Fikrimin Çarpık Sahibi - Aykut Baş
Makam Odam ve Makam Arabam - Aykut Baş
BELEDİYE SEÇİMLERİNE DOĞRU - AYKUT BAŞ
Dolarizasyonik Soygun - Aykut Baş
DAHA NE YAPABİLİRLER? - AYKUT BAŞ
HADİ BİRAZ DA GERÇEKLERİ KONUŞALIM - AYKUT BAŞ
Örümcek Ağlarının Temizlenme Vaktidir! - Aykut Baş
YAV GEÇİN ARTIK ŞUNLARI - AYKUT BAŞ
Zihniyetiniz Hiçmi değişmeyecek? - Aykut Baş
Doları Kim Neden Tetikliyor? - Aykut Baş
Biz Kudüs'ü Değil İslamı Kaybettik!
İnsanat Bahçeleri - Aykut Baş
SURİYE’DE FRANSIZ HİKAYESİ
Biraz Yalakalık Alır mıydınız?
ORTADOĞU CEPHESİ MADE IN USA - AYKUT BAŞ
Sahi Ne Oldu Bize? - Aykut Baş
AFRİN'İ YAK GEÇ MEHMETÇİK
Ortadoğu Cephesi - Aykut Baş
ÜRETİMSİZ ÜNİVERSİTELER
UYU MÜSLÜMAN KUDÜS ELDEN GİTTİ
Trump Darbe Planı Devrede Mi? – Aykut Baş
Mehmedimin Sırtında Müttefikin Kurşunu – Aykut Baş
AFRİKA'DA AVRUPA SÖMÜRÜSÜ VE TÜRKİYE - AYKUT BAŞ
BİR ÇOCUK NE KADAR BÜYÜK OLABİLİR Kİ! - AYKUT BAŞ
Bu Nasıl Müttefik? - Aykut Baş
AB’NİN İKİRCİKLİ YAPISI VE KATALONYA SORUNU – AYKUT BAŞ
Kuzey Irak Ve Ortadoğu Oyunu - Aykut Baş
Bir Milletin Geleceğini Ele Geçirmek - Aykut Baş
Batan Avrupa ve Türkiye! – Aykut Baş
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ - Aykut Baş
En Kötüsü De Çaresizlik! - Aykut Baş
Yollar Geniş Trafik Kilit – Aykut Baş
Katar Neden Cezalandırılmak İsteniyor. – Aykut Baş
Türkiye’nin Karaçok Hamlesi – Aykut Baş
15 Temmuz'da Dikkat Çekmeyen Hainler - Aykut Baş
Oysa Ne Güzel Söylemişti Sayın Bakanım – Aykut Baş
Evet Hayır Derken Avrupa Türkçe'yi Söktü - Aykut Baş
Hayat Pınarından Bir Damla Su - Aykut Baş
İç Anadolu'nun Ağaçsız Ormanları - Aykut Baş
OHAL'ci Fransa'yı Görmeyenlere Eyfel'ini Göstermek Gerek - Aykut Baş
Değişen Ne Kardeşim - Aykut Baş
Gelişen Teknolojinin Aptallaştırdığı Gençlik - Aykut Baş
Doğu ve Batı Bloğu Resmen Oluştu! - Aykut Baş
Patisine Bastıklarımız Havlaya Dursun - Aykut Baş
HAÇLILARIN YENİ PLANI MEZHEP SAVAŞLARI - AYKUT BAŞ
Ortadoğu Oyunun'da Türkiye - Aykut Baş
Artık Teröristler İçin Yapılan Cenaze Törenleri Görmek İstemiyoruz! - Aykut Baş
Ak Dava Anlayışının Sömürgecileri - Aykut Baş
PKK'lı Öğretmenleri Ne Batı'da Ne Doğu'da İstiyoruz! : ATIN GİTSİN! - Aykut Baş
Farklı İsimler Vermeyin Kardeşim Şu İtlere - Aykut Baş
Suriye’nin Parçalanmasını Engellemek Zorundayız – Aykut Baş
Dünya’nın İşi Yok mu Niye Bizimle Uğraşıyorlar! – Aykut Baş
O zamanki Hareketlenmenin Nedenini Şimdi daha Net Anlıyorum - Aykut Baş
3. CİHAN HARBİ EN KANLI DEVRE - AYKUT BAŞ
Bir Tiyatro Düşünün - Aykut Baş
ASİL KAHRAMANLAR SİZİ UNUTMAYACAĞIZ! - Aykut Baş
Teröre Fransız Kalmak Avrupa'nın Zararına - Aykut Baş
Ben Kim Miyim? - Aykut Baş
Eğitim Yuvası Mı? Militan Yetiştirme Karargahı Mı? - Aykut Baş
NE Mİ İSTİYORUM AVRUPA'DAN - AYKUT BAŞ
VAR OĞLU VAR BUNCA HAİN VAR CEZASI YOK - AYKUT BAŞ
Ermeni İsyanları İle Başlayan Trajedi - Aykut Baş
Kremlin SSCB'nin Sonunu Unuttu! - Aykut Baş
Koca Bir Ülke Göçtü Be Kardeşim - Aykut Baş
Ölüm Marşı Şehitlerimize Yapılan En Büyük Saygısızlıktır - Aykut Baş
EN BÜYÜK AŞKI YAŞAMAK - AYKUT BAŞ
HOCAM NAPTIN SEN! - Aykut Baş
Avrupa Rüyası Artık Çökmüştür - Aykut Baş
İDAM İSTİYORUZ İDAM - Aykut Baş
En Büyük Hatamız Farklı isimler Vermemizdi - Aykut Baş
Yedi Düvele karşı Savaşıyoruz - Aykut Baş
Ak Kadroların İçindeki Çıkarcılar
İYİLİĞE ve İYİ İNSANLARA BİR SELAM OLSUN - AYKUT BAŞ
Rusya'dan Önce İtleri havladı.
Diriliş bir Dirilişe vesile olacak İnşallah
Bizim gibi Gençlere bir tavsiye bizimkisi
Avrupanın Soykırım Oyunu
Ne Yazık ki Özgecan Ne ilk nede son kurban olacak.
Kutlama Kutlatma Onlardan Olma
ABD Polisi Türk Polisi gibi değil
Ertuğrul Fırkateyni Faciası
Çıkın Şu mantıkdan Artık.
Uyan Ey Türk Milleti Uyan Yokluğun Acı veriyor Dünya ya
Yardım Edin 400 bin hindiyi katledecekler.
Dershane (Para Makineleri)
Batılı liderler duydunuz mu mısırda katliam varmış.
Hedef ikdidar
PAKİSTAN PARASINDAKİ TÜRK BAYRAĞININ SIRRI..
ÇILGIN TÜRK'LER
Zamansız gittin be usta
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczane

Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Kırşehir
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.08.2020
Bugün
17° - 30°
Cumartesi
17° - 29°
Pazar
15° - 27°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Kırşehir

Güncelleme: 14.08.2020
İmsak
04:14
Sabah
05:48
Öğle
12:53
İkindi
16:41
Akşam
19:49
Yatsı
21:16
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv Arama
Haber Yazılımı