301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 16:45 Bu haber 1202 kez okundu
 
Metin İlhan'dan Seyfe Gölü İçin Soru Önergesi
Metin İlhan'dan Seyfe Gölü İçin Soru Önergesi
Kırşehir Haberi


Haber : Aykut Baş (EHA KIRŞEHİR)

Kırşehir Milletvekili Metin İlhan mecliste Kırşehir'de bulunan ve kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Sefye Gölü hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması için soru önergesi verdi.

 

Orta Anadolu'da Kırşehir'in Mucur ilçesinde bulunan Seyfe gölü özellikle göçmen kuşlar için önemli bir ara durak konumunda ve bu özelliği ile göl ve çevresi birinci derece sit alanı ve tabiat koruma alanı olarak ilan edilmiş durumda. Ancak son yıllarda büyük oranda su kaybı yaşayan göl kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. 

 

İlhan konuyu Meclise taşıdı.

 

Kırşehir Milletvekili Metin İlhan Seyfe Gölü'nü meclise taşayarak soru önergesi verdi. İlhan soru önergesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması için 6 soru yöneltti.  İlhan'ın soru önergesinde yönelttiği sorular şu şekilde ; "

 

1. Neredeyse tamamen kurumak üzere olan gölün bu hale gelmesinin sebepleri üzerine  araştırma yapılarak bir inceleme başlatılmış mıdır? Bu konuda bir rapor düzenlenmiş midir?

 

2. Gölü besleyen su kaynakları ile ilgili hatalı uygulamalar olmuş mudur? Oldu ise, bunlar nelerdir?

 

3. Gölü besleyen kaynaklardan, uluslararası sözleşme ve yasal mevzuatımıza aykırılık göstermesine rağmen su temin edildiği iddiaları doğru mudur?

 

4. Mühendislik hatasına sahip drenaj kanalları sebebiyle kuruyan arazinin birileri tarafından kazanılmaya çalışıldığı hususunda da iddialar yer almaktadır. Söz konusu bu iddialar da gerçeği yansıtmakta mıdır?

 

5. Gölün su havzası ile çevresinde üretimi yapılmakta olan ve bol su isteyen tarım ürünleri, belli bir plan ve denetim çerçevesinde mi yetiştirilmektedir?

 

6. Yıllardır can çekişen Seyfe Gölü'nü kurtarmak adına bir çalışmanız var mıdır? " 

 

Gölün kurumasını engellemek için 12. bölge müdürlüğü harekete geçmişti.

 

Devlet Su işlerine Genel Müdürlüğüne bağlı 12. bölge müdürlüğü Seyfe Gölü için harekete geçmiş ve gölün kurumasına neden olan etkenlerden birisi olan içme ve sulama kuyularının kapatılması için çalışma başlatmıştı. Seyfe gölünü yıllık 200 çeşit göçmen kuşun ziyaret ettiği belirtiliyor. 

Kaynak: (EHA) - Evran Haber Ajansı Editör: admin
 
Etiketler: Metin, İlhan'dan, Seyfe, Gölü, İçin, Soru, Önergesi,
Yorumlar
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczane

Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Kırşehir

Güncelleme: 25.02.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Bumerang - Yazarkafe
Arşiv Arama
Haber Yazılımı