301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 17:26 Bu haber 8718 kez okundu
 
Hafif İnsansız Kara Araçları Prototip Gösterimleri Yapıldı
Hafif İnsansız Kara Araçları Prototip Gösterimleri Yapıldı
Teknoloji Haberi


Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Hafif Sınıf İnsansız Kara Araçları Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü sözleşmeleri kapsamında firmalar tarafından geliştirilen 1. ve 2. seviye Hafif Atılabilir İnsansız Kara Araçlarının prototip gösterimleri gerçekleştirildi.

 

Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük Eylem Planı kapsamında geliştirilmesi planlanan hafif sınıf insansız kara araçlarının geliştirilmesi projesinde araçlar 3 seviyede ayrı sınıflara ayrıldı.

 

1. Seviye Atılabilir İnsansız Kara Aracı olarak tanımlanan araçlar 1 kilogramdan hafif uzaktan kumanda ile yönetilebilen ve toprak yol, oyuk, mağara, bina içi oda ve benzeri ortamlarda keşif ve gözetleme yapabilen, atılabilir araçlar olması amaçlanıyor.

 

2. Seviye Atılabilir İnsansız Kara Aracı olarak tanımlanan araçlarda ise istenilen özellikler şu şekilde ; Bu araçların 3 kilogramdan hafif olması gerekiyor ve toprak yol, oyuk, mağara, menfez, meskun mahal/kapalı alan, çok katlı bina içinde operasyon öncesi keşif, gözetleme, tuzak tespiti, atılabilir, merdiven çıkabilir, hafif, keşif-gözetleme modülü gibi faydalı yükleri taşıyabilecek kapasite de tam otonom yada yarı otonom uzaktan kumanda ile yönetilebilen araçların üretilmesi amaçlanıyor.

 

3. Seviye İnsansız Kara Aracı tanımlanan araçların ise 6 kilogramdan hafif araçlar olması isteniyor diğer iki sınıf araçta aranan özelliliklerin yanı sıra bu araçlarda geniş arazi bölgelerinin ve meskun mahalde bulunan oda/alanlarının operasyon öncesi karar destek sağlamak ve emniyet almak maksadıyla haritalanmasını yapabilen, merdiven çıkabilen, genişletilmiş gözetleme, haritalama, KBRN modülleri taşıyabilen, yarı otonom, uzaktan kumandalı araçlar olması isteniyor.

 

PROJEYE 4 FİRMADAN 16 ARAÇ KATILDI

 

Projeye cevap veren 4 şirket tarafından geliştirilen 16 araç test ediliyor. İlk prototip gösteriminin ardından araçların daha ileri seviyelere ulaşması amacı ile geliştirme süreci sahadan gelecek talepler doğrultusunda ilerletilecek.

 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada ” 

 

Hafif Sınıf İnsansız Kara Araçları Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü sözleşmeleri kapsamında firmalar tarafından geliştirilen 1. ve 2. Seviye Hafif Atılabilir İnsansız Kara Araçlarımızın prototip gösterimlerini gerçekleştirdik.Takip eden değil, takip edilen Türkiye için çalışıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Savunma Günlüğü) - Savunma Günlüğü Editör: admin
 
Etiketler: Hafif, İnsansız, Kara, Araçları, Prototip, Gösterimleri, Yapıldı,
Yorumlar
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczane

Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Kırşehir

Güncelleme: 25.02.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Bumerang - Yazarkafe
Arşiv Arama
Haber Yazılımı