Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Mart 2019 - Çarşamba 15:16 Bu haber 2800 kez okundu
 
EHA Seçim Söyleşileri 2. Bölüm Konuğu Doçent Doktor Onur Köksal
EHA Seçim Söyleşileri 2. Bölüm Konuğu Doçent Doktor Onur Köksal
Siyaset Haberi


 

Evran Haber Ajansı seçim söyleşileri ikinci bölümünün konuğu Milliyetçi Hareket Partisi Kırşehir Belediye Başkan Adayı Doçent Doktor Onur Köksal oldu. 

 

Sahada en fazla dile getirdiğiniz Ahi Baba Et ve Süt Ürünleri projeniz var. Bu proje hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Öncelikle Hoşgeldiniz diyorum ve Yeni Zelenda’da İslam alemini üzen Müslüman elemini üzen katliamı kınıyorum. Rabbim tez  zaman da cezalarını verecektir.  Bu Ahi Baba olayı nereden nereye geldi diye baktığımızda her ilin bir marka değeri olur. Örnek veriyorum yanı başımızda bir Kayseri var. İstikbali, Bellonası Şahin Sucukları, Başyazıcısı bunlar bir marka değeridir. Diğer tarafta Konya’ya baktığımızda Torku’su, Atkikeri var. Cebeli var. Konya sadece Mevlana turizmi üzerinden 3 milyon dolar elde ediyor.  Şimdi bizim elimizde Ahi Evran’ımız, Aşıkpaşa’mız, Cacabeyimiz , Hacıbektaş’ı velimiz Yunus Emre’miz ve daha nicelerimiz var. Ama biz maalesef Kırşehir’de bunları bir marka değer haline getirememişiz. Bir şehri ayakta tutan marka değeridir markalaşmasıdır.

 

Bu gün bizim sütümüz var markamız yok , etimiz var markamız yok, pekmezimiz var markamız yok, cevizimiz var markamız yok. Aslında bizim elimizde unumuz şekerimiz var tek yapmamız gereken helvayı yapmak. Bizde Ahi Baba ile Allah nasip ederse burada markalaşmayı gerçekleştireceğiz. Kırşehir’imde olan sütle sütümü ürüne dönüştüreceğim ve Ahi Baba ile sadece Türkiye içinde değil Dünya’ya mal satacağız.  Torku örneğinde olduğu gibi bunun yüzde elli bir ortağı belediye yüzde kırk dokuz ortağı da süt üreticileri olacak. Biz Anadolu da birinci Türkiye’de üçüncü büyük baş hayvan merkeziyiz. Yaklaşık sekiz bine yakın burada mandıra var fakat ne ilginçtir bir et entegre tesisi burada yok. Et entegresinin içerisinde deri işlemesi, tabakhanesi sucuk yapımı gibi ete dair her şey vardır. Biz burada çok ciddi bir istihdam alanı açacağız. Dolayısıyla benim Kırşehir’deki etim İstanbul’a gitmeyecek. Ne olacak biz etimizi burada alacağız ve biz kendimiz AHİ BABA sucukları ile kendi marka değerimizi yaratacağız. Bu şehrin marka değeri olmaya ihtiyacı var. O yüzden biz bütün çalışmalarımızı ağırlıklı olarak istihdam üzerine odaklandırdık.

 

Yol su temizlik bunlar belediyenin asli görevleri bunlar bir lütuf değil. Ancak belediye insanlara iş kapısı iş imkanı açmak zorundadır. O yüzden bizim sloganımız olan 40 proje 20 bin istihdam öyle havadan söylenmiş bir şey değildir. Çünkü bizde bir söz var. Sözü yere düşenin şerefi yere düşer. Ne sözümüz nede şerefimiz yere düşsün bu belediye herkesin kapısı olacak. Diyoruz ya dert etme bu kapı senin kapın bu kapı Kırşehir’de ikamet eden herkesin kapısıdır.

 

Aslında İkinci Sorumuzda Kırşehir’in en büyük problemi nedir?

 

Şimdi Kırşehir’de yaptırdığımız anketlerde şu üç noktayı gördük. En büyük problem işsizlik, bu gün kahvehaneler ağzına kadar işsiz insanlarla dolu on dokuz bin 300 civarında işsiz insanın olduğu görülüyor bu sadece resmi olarak. Burada bu kadar işsiz insan varken biz burada taş topraktan  betondan ziyade insana yatırım yapmamız gerekiyor. O yüzden bizim burada yapacağımız bütün çalışmalarımız insana yatırım olacak.

 

Diğer bir büyük bir problem trafik problemi içerisinden çıkılmaz bir halde fakat biz uzman ekibimizle şehir planlamacı hocalarımızla burada trafik sorununu çözecek olan her türlü önlemi aldık. İnşallah 5 yıl içerisinde biz yeni Kırşehir’i oluşturarak Kırşehir’i tanınmaz hale getireceğiz.

 

Aslında biraz değindiniz ama Kırşehir’in bir otopark sorunu var. Ne yazık ki çok fazla araç var ve bunları park edecek alan yok. Bu konuda bir projeniz var mı?

 

Şimdi Kırşehir’de yaklaşık 68 bin civarında araç var. Maalesef bizim Kırşehir’imizde bir otopark kültürü oluşmamış. Zaten yeterli sayıda da otopark yok. Siz insanlara bir alternatif göstermezseniz insanlara cezai yaptırım uygulayamazsınız buda yanlış bir şey bizim Allah nasip ederse 2 ayrı noktada 500 araçlık toplam bin araçlık çok katlı otopark projemiz var. İnşallah bu Kırşehir’i rahatlatacak ve Kırşehir’deki insanlara trafikte biraz soluk aldıracak.

 

En fazla dikkatimizi çeken projeniz “Şehir içi tramvay hattı projesi” bunu nasıl yapmayı planlıyorsunuz? Nereye yapmayı planlıyorsunuz?

 

Bu hafif raylı sistem olarak biz bunu adlandırıyoruz. Bu uygulamayı ben Japonya’da görmüştüm ve gerekli görüşmeleri de yaptık. Bu otogardan başlayacak şekilde organize sanayi bölgesi, Petlas önü bizim liseler dediğimiz okullar bölgesi ardından Ankara caddesi, terme caddesi ve o bölgeden kampüs bölgesine ve oradan tekrar otogara inecek şekilde bir hat sistemimiz var. Bu sistem kendi elektriğini kendisi üreten bir sistem dolayısıyla bu şehir içi hafif raylı sistemimiz özellikle öğrencilere ve öğretmenlere ücretsiz olacak ve şehri bayağı bir rahatlatacak. Bunu Eskişehir modelinde görmüşsünüzdür. Yada Konya modelinde görmüşsünüzdür. Konya’da daha önce zafer meydanı vardı trafik içinden çıkılmaz bir haldeydi bu şekilde çözüldü. Buda bizim için bir marka değer olacak. Ankara caddesi ile Terme caddesinde bu taşıma ücretsiz olacak. Gelen kişi Ankara caddesi başında arabasını otoparka bırakacak ve ailesi ile bu sistemi kullanacak. Rahatça binecek rahatça yürüyecek gezecek tekrar Ankara caddesi girişinde ise aracı orada inecek otoparktan alacak ve evine gidecek. O yüzden bizim Kırşehir için hayallerimiz var. Nasip olursa Kırşehir’i tanınmaz hale getireceğiz inşallah.

 

Vaad ettiğiniz projeleri 5 yıl içerisinde yapabileceğinize inanıyor musunuz?

 

Biz  inanmadığımız bir şeyi söylemeyiz canım kardeşim.

 

Birde uzun süredir belediyenin borcu hakkında tartışmalar sürüyor. Bu konu size projelerinizi yapmada bir sıkıntı çıkartır mı?

 

Biz projelerimizde sadece devlet katkısına güvenmiyoruz.  Zaten bu şehirdeki en büyük problemlerden biri o bir çok projeler var. Kit projeleri, ARGE projeleri,  yatırım projeleri, Kosgeb projeleri, AB projeleri gibi projelendirecek çok alan var. Mesela bizim Kırşehir’de hayvancılıkla ilgili en önemli problemlerden birisi buza ölümleri bu çok ciddi bir rakam yüzde 30 civarında bir kayıp var. Buna yönelik bizim bir Avrupa Birliği projemiz var çok büyük bir bütçeli inşallah bir nisan tarihinde Kırşehir halkı Onur’una sahip çıkarsa inşallah biz bunların hepsini burada uygulayacağız. Değerli arkadaşlar bir şehir sadece  kamu yatırımı ile kalkınmaz kamu yatırımı ile büyümez. Bu gün bizim yanı başımızda Aksaray var Kırşehir’i beşe katlamış. Yanı başımızda daha dün  Ankara’nın ilçesi olan Kırıkkale var Kırşehir’i üçe katlamış. Bunlar sadece kamu yatırımları ile büyümez buralara girişimcileri getirmeniz lazım girişimcilere burayı yatırımda öncelikli  bölge yapmanız lazım. Siz burada istihdamı sağlarsanız refah düzeyi artar. Eğer insanın cebinde parası yoksa burada ne kadar kafe açarsanız açın insanlar bir süre sonra patlak vermeye başlayacaktır.

 

Biz ödevimize iyi çalıştık. Yeter ki Kırşehir halkı Onur’una güvensin Onur’una sahip çıksın. Çünkü biz şunu biliyoruz sözü yere düşenin şerefi yere düşer. Biz ne sözümüzü nede şerefimizi yere düşüreceğiz.

 

Zaten bu konuda projelerimiz yapamazsam diye noter tasdiki alacağınızı söyleyen tek aday sizsiniz.

 

Ben noterde tastikleticem ve beş yıl içerisinde dediklerimi yapamazsam devletten aldığım maaşı misliyle birlikte bir hayır kurumuna geri vereceğim.  

 

Buradan bütün hemşerilerime 31 Mart yerel seçimlerinin önce Kırşehir’imize sonra tüm ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bizim yola çıkış sloganımız üretken belediyecilik zaten Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifadesiyle artık her belediye kendi göbeğini kendi kesecek.  Devlet katkısına güvenmeyecek üretken belediye olacak. Biz bu gün burada atıl vaziyette olan kaplıcalarımızı jeotermalimizi burada en maksimum düzeyde kullanılacak bir düzeye getireceğiz. İnşallah Kırşehir halkı bize dua edecek bize de sahip çıkacaktır diye düşünüyorum.

 

 

Kaynak: (EHA) - Evran Haber Ajansı Editör: admin
 
Etiketler: EHA, Seçim, Söyleşileri, 2., Bölüm, Konuğu, Doçent, Doktor, Onur, Köksal,
Haber Videosu

Yorumlar
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczane

Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Kırşehir
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
20° - 31°
Perşembe
17° - 28°
Cuma
15° - 29°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Kırşehir

Güncelleme: 07.07.2020
İmsak
03:27
Sabah
05:17
Öğle
12:53
İkindi
16:49
Akşam
20:19
Yatsı
22:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
63
0
3
9
18
30
2
Trabzonspor
61
0
3
10
17
30
3
Sivasspor
54
0
6
9
15
30
4
Galatasaray
52
0
6
10
14
30
5
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
6
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
9
Göztepe
38
0
12
8
10
30
10
Antalyaspor
37
0
11
10
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Kayserispor
31
0
15
7
8
30
15
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
16
Çaykur Rizespor
29
0
17
5
8
30
17
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
19
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Arşiv Arama
Haber Yazılımı