301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 14:56 Bu haber 9019 kez okundu
 
EHA Seçim Söyleşileri 1. Bölüm Konuğu Selahattin Ekicioğlu
CHP ve İYİ Parti'nin Kırşehir Belediye Başkan ortak adayı Selahattin Ekicioğlu EHA Seçim Söyleşilerinin ilk konuğu oldu.
Siyaset Haberi


VİDEO >>>

 

 

 

EHA Seçim söyleşilerinin ilk konuğu CHP ve İYİ Parti Kırşehir Belediye Başkanı ortak adayı sayın Selahattin Ekicioğlu oldu.

 

Belediyenin borcunun çok fazla olduğu söyleniyor bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 

 

Teşekkür ediyorum. Evet Kırşehir Belediyesinin Sayıştay raporlarına göre bir borcu var ama ödenmeyecek borç değil. Biz yönetime geldiğimizde Kırşehir halkı bizi seçtiğinde o borcu da ödeyeceğiz hizmeti de yapacağız. Nasıl yapacağımız kısmına geldiğimizde bir projemiz var üreten belediyeler projesinde kendi mutfağımızı çalıştırarak tasarruf yaparak bu borcu ödeyeceğiz. Çünkü devlette devamlılık esastır. Belediyede de devamlılığı sağlayarak o borcu da ödeyeceğiz.  Kırşehir halkına da hizmet edeceğiz. Nasıl yapacağımız kısmına gelirsek. Belediyenin bütçesi yaklaşık 220 milyon TL beş yılda 1 milyar 100 milyon TL’lik bir bütçe yöneteceğiz. Bu bütçenin de 100 milyon lirasını yatırıma ayıracağız. 1 milyar TL’lik kısmı ile de hem borcumuzu ödeyeceğiz hem de temel belediyecilik faaliyetlerimizi devam ettireceğiz.

 

Sizce Kırşehir’in en büyük sorunu ney?

 

İşsizlik

 

Geldiğinizde istihdam oluşturacak mısınız?

 

Tabi biz az önce söylediğimiz gibi biz kendi mutfağımızı çalıştırıp kendi ihtiyaçlarımızı üreten bir belediye yaratacağız. Hem üreten belediyeler hem seracılıktan ve kendi atölyelerimiz vasıtası ile de üreterek Kırşehir’de istihdam sağlayacağız. Kırşehir’deki işsizliği önlemede önemli bir katkı sunacağız.

 

Eğitim alanındaki çalışmalarınız dikkatimizi çekiyor. Ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

 

Eğitime tabi bizde önemli yatırımlar yapacağız. Çünkü eğitimdeki adaletsizliği gidermek yerel yönetimlerin de görevlerinden birisi. Biz eğitimde mahalle kültür evlerinin yanında derslikler yapacağız. Hem sanatsal faaliyetler hem de matematik, fen gibi kurslarla eğitimdeki eşitsizliği kaldıracağız. Çünkü Cumhuriyetin ilk yıllarında eğitimde Anadolu da yetişenle Ankara’da İstanbul’da yaşayanların devleti yönetenlerin çocukları arasında eğitimde bir adalet vardı. Şu anda öyle bir adalet kalmadı.  Bizde yerel yönetimler olarak çocuklarımıza özel dersler kurslar vererek bu adaletsizliği ortadan kaldırarak katkı sunacağız.

 

Çok fazla vaadiniz var. Belediye başkanı adayları arasında en fazla vaadi veren sizsiniz. Bu vaadleri 5 seneye sığdırabilecek misiniz?

 

Bizim projelerimizin tamamı hayata geçirilebilecek projeler çok pahalı projeler değil. İnsana dokunan sosyal kültürel ve üreten projeler ve yüzde yüz gerçekleşecek projeler.

 

En çok dikkat çeken projeniz benim şehrim benim fikrim projeniz. Nasıl bir proje anlatabilir misiniz?

 

Evet bizim belediyeyi birlikte yöneteceğiz sloganı da buradan çıkıyor. Toplumun bütün bireylerini dinleyerek bütün düşüncelerini alarak ortak akılla düzgün önerilerle bireysel çıkarların değil toplumsal çıkarların ön plana çıktığı bir düşünceyi ön plana çıkaracağız.

 

Instagramınızdaki videolar çok fazla dikkat çekti. Orada gördüğümüz sosyal kart isimli projeniz dikkatimizi çekti. Bu proje hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Sosyal yardımları biraz daha onurlu ve insana yakışır bir şekilde destekleyeceğiz. Hiçbir zaman seçim çalışması malzemesi olarak kullanmayacağız. Etik kurallar çerçevesinde sosyal kartı vereceğiz ve insanlar istediği gibi alışverişini yapıp sosyal ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Siyasi partinin yardımıymış gibi göstermeyeceğiz.

 

Kartı insanlara vereceksiniz ve şehirde istedikleri bölgeden alışveriş yapabilecekler değil mi?

 

Evet sosyal kart dediğimiz içerisini açarsak. Bu karta belirli bir para yükleniyor o parayla ihtiyaçlarını istediği mağazadan ne ihtiyacı varsa karşılayabilecek.  Ellerinde poşetlerle yardım yapmak biraz daha onur kırıcı olabiliyor diye düşünüyoruz. Türkiye genelindeki sosyal belediyelere baktığımızda bu şekilde uygulanıyor Bizde bu şekilde uygulayacağız. 

 

Peki Turizm alanında ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

 

Kırşehir tarihi bir kent aşağı yukarı 5-6 Bin yıllık bir kent. Kırşehir Anadolu erenlerinin merkezi bu kültürü tabi ticarete de çevirme şansımız var. Kapadokya bölgesine yakın bir konumdayız. Ankara havaalanından Kapadokya bölgesine giden turistleri Kaman üzerinden japon bahçesi, seyfe gölü kuş cenneti gibi alanları gezdirip tanıtıp şehrimizde 2 gün ağırladığımızda Kırşehir turizmine önemli katkı sağlayacaktır. 5 yılda bu tanıtımı yaptığımızda yaklaşık bir milyon turist ağırlamayı planlıyoruz.  Bu sayede otel sayımızın da artacağına inanıyoruz. Çünkü bölgede en az otel yatak kapasitesine sahip şehiriz.  Bunu da turizmle destekleyip Kapadokya’nın yakın olma avantajını kullanmak istiyoruz.

 

Gastronomi alanında projeniz var. Kırşehir’in kendine özgü yemeklerini tanıtacaksınız? Bunu nereye yapacaksınız? Orada eğitim de verilecek mi?

 

Evet gastronomi merkezimizi stadyum kalktığı zaman o alana beton atmayacağız. Orada kültürel faaliyetlerin ,otoparkların spor alanlarının olacağı bir alan yapacağız. Bu merkezimiz de aşçılarımızı da yetiştireceğiz. Yöresel yemeklerimizin gelecek kuşaklara taşınmasını istiyoruz. Aslında Kırşehir Belediyesi bir tarihi mekanı Ağalar Konağını restore etti ama maalesef orası kebapçı dükkanı oldu.  Biz yöresel lezzetlerimizi kayıt altına alacağız.

 

Peki vaadleriniz için yeterli parayı bulabilecek misiniz? Bazı belediyeler çok fazla ödenek alabilirken bazı belediyeler daha az ödenek alıyor deniliyor?

 

Kırşehir’in geliri şuradan İller Bankasından nüfusa gelen bir para var ve birde emlak çöp vergisi gibi vergiler var hiçbir zaman hibe para gelmiyor. Şunu sormak lazım iktidar belediyeleri neden borçlu o zaman muhalefet belediyeleri bütçeleri neden fazla veriyor.  Hiçbir zaman savurgan olmayacağız. İktidara yakınım ben para bulurum mantığı bize göre değil. Türkiye’ye baktığımızda muhalefet partisi belediyelerinde her zaman bütçesi fazla veren belediyeler. Tasarruflu oluyor adil yönetiyor. Bizde bu konuda adaletli ve şeffaf olacağız. Bir kuruşun dahi boşa gitmemesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bunun içinde şeffalık önceliğimiz. Şeffaf olduğumuz sürece hesap da verebiliriz. Hiçbir zaman iktidardan yana olan belediyelerin para bulurum muhalefet partisi para bulamaz söyleminin tam tersi biz oto kontrol sistemini iyi sağladığımız sürece bütçesi fazla veren belediyeyi yaratacağız. Bu parayla değil kafayla oluyor. Onun için herkese eşit mesafede hizmet edeceğiz.

 

Kapalı spor salonunu yeniden yapacağınızı söylediniz. Bu salonu yapana kadar gençler nerelerde sosyal tesislerde aktif olabilecekler?

 

Aslında sporu artık mahallerde semt sahlarına taşımak istiyoruz. Bu amaçla da semt sahaları yaparak Kırşehir sporunda alt yapısını oluşturarak. Kırşehir Spor’u daha üst ligde daha az parayla tutacağız. Buda alt yapıya yatırımla oluyor. Türkiye’de Altınordu örneği var. Altınordu masraf etmeden birinci ligde ve altyapıya önem vererek ciddi sporcular yetiştiriyor. Kırşehir spora böyle destek vereceğiz. Semt sahaları ve kapalı salonlar ile orada salon sporlarını destekleyeceğiz. Sporu tabana yayacağız. Bu projelerde fazla pahalı projeler değil. 

 

Tohum üzerine bir araştırma ve geliştirme yapacağınızı söylüyorsunuz ve bunun merkezini kuracağınızı vaad ediyorsunuz?

 

Atalık tohumları biz tohum bankası kurarak gelecek kuşaklara taşımak zorundayız. Şu anda Türkiye’de sertifikası olmayan tohumları verimi düşük diye ektirmiyorlar.  Ama atalık tohumlar daha organik daha damak tadımıza uygun bölgesel. Bu tohumlara çiftçilerimize dağıtarak sonrasında onlardan geri toplayarak.  Gelecek kuşaklara o tohumları yaşatacağız. Çünkü Türkiye tohum anlamında dünyanın pazarı oldu biz atalık tohumlarımızı koruma altına alarak gelecek kuşaklarımıza aktaracağız.

 

Hayvancılık alanında bir çalışma yapacağınızı belirtiyorsunuz. Üretim mi yapacaksınız yoksa destek mi?

 

Üretimle ilgili biz organize hayvancılık kuracağız. Kırşehir halkına halk süt adında süt projemizle hizmet edeceğiz. Hayvancılık üretim ve damızlık üzerine olacak. 5 tane 10 tane ineği olan vatandaşların arazi alıp mandıra kurma ve sürekli ilgilenme şansları yok. Biz 100 - 200 dönümler halinde 5 ineklik 10 ineklik 30 ineklik 50 ineklik alanlar yapacağız. Bu alanlar vatandaşlarımıza kiraya vereceğiz ve veterinerlik hizmeti ve güvenlik hizmetini vereceğiz.  Vatandaşlarımız buralarda sütlerini üretecekler. Bu şekilde insanlar ana parasını yatırıma değil işletmeye koyacaklar. Böylelikle Kırşehir halkına günlük taze süt sunacağız. Hem de damızlık üretimini destekleyeceğiz erkek danalarını etlik dişilerini de damızlığa katkı sunacağız. Buda yurt dışından dana ithal etmemizin önünü kesecek.

 

Elektrik üretimini arttıracağınızı belirtmişsiniz. Bu üretilen elektrik vatandaşa daha ucuza satılacak mı yoksa sadece belediye ve tesislerinde mi kullanılacak?

 

Önce Kırşehir Belediyesi sokak aydınlatmalarında kullanacağız. Belediye bu aydınlatmalar için çok büyük faturalar ödüyoruz. Biz bunu GES (Güneş panelleri) kurarak bu ihtiyacı karşılayacağız. Hem çevre dostu enerji üreteceğiz hem de şehrin aydınlatmasını ucuza sağlayacağız.

 

Mahalle kültürünü yeniden canlandıracak mısınız? Mahalle kültür evleri projeniz nedir?

 

Mahalle kültür evleri şu insanlar düğünler ve cenazeler yapıyor ve bunu çadırda yapıyorlar. Biz bu faaliyetleri daha hijyenik ve modern alana taşımak zorundayız. Sokaktaki düğünlerin ne tuvaleti var nede soğuktan sıcaktan koruması var. Herkesin bütçesi mümkün değil ki düğün salonları tutsun. Biz bunu tabana yayarak Mahalle kültür evleri ile destekleyeceğiz. Cenaze ve düğünlerin daha Hijyenik ortamda yapacağız.

 

Gençlere üniversite öğrencilerine sınavlarından sonra konserler ve kültürel faaliyetler ile destekleyeceğinizi söylediniz ? 

 

Gençler bizim geleceğimiz. Özellikle Kırşehir’e gelen üniversite öğrencilerimizi biz bir ticari meta olarak görmüyoruz. Onları biz Kırşehir’in gelecekteki kültür elçileri olarak görüyoruz. Onlar Kırşehir’i  Türkiye’ye tanıtacak birer kültür elçileri olarak görüyoruz.  Kırşehir kültürünü onlara aşılayarak özellikle Kırşehir’in hoşgörü kültürünü onlara aşılayarak onların şehrimizden elçilerimiz olarak ayrılmalarını istiyoruz.

 

Son olarak Belediye sinemasını açacağınızı söylediniz? Nereye açacaksınız nasıl olacak?

 

Şu anda salonlarımız var. Biliyorsunuz şu anda Kırşehir belediyesinin Neşet Ertaş Kültür merkezi var burada salonlarımız var. Burayı yapanlara teşekkür ediyoruz. Tabi burayı daha etkin kullanacağız ve tabi sosyal kullanmaya özen göstereceğiz. Burada sinema ve tiyatro faaliyetlerini bu merkezimizde gerçekleştireceğiz.

Kaynak: (EHA) - Evran Haber Ajansı Editör: admin
 
Etiketler: EHA, Seçim, Söyleşileri, 1., Bölüm, Konuğu, Selahattin, Ekicioğlu,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczane

Alıntı Yazarlar
Kırşehir
Az Bulutlu
Güncelleme: 26.02.2020
Bugün
- 13°
Perşembe
- 14°
Cuma
- 10°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Kırşehir

Güncelleme: 26.02.2020
İmsak
05:53
Sabah
07:15
Öğle
13:01
İkindi
16:07
Akşam
18:38
Yatsı
19:55
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
46
0
3
7
13
23
2
Trabzonspor
45
0
3
6
13
22
3
Galatasaray
45
0
4
6
13
23
4
Sivasspor
45
0
4
6
13
23
5
Alanyaspor
39
0
6
6
11
23
6
Fenerbahçe
38
0
7
5
11
23
7
Beşiktaş
37
0
8
4
11
23
8
Göztepe
34
0
6
7
9
22
9
Gaziantep FK
31
0
8
7
8
23
10
Gençlerbirliği
27
0
10
6
7
23
11
Antalyaspor
25
0
10
7
6
23
12
Yeni Malatyaspor
24
0
10
6
6
22
13
Denizlispor
24
0
11
6
6
23
14
Çaykur Rizespor
24
0
12
3
7
22
15
Konyaspor
21
0
10
9
4
23
16
MKE Ankaragücü
20
0
11
8
4
23
17
Kasımpaşa
19
0
14
4
5
23
18
Kayserispor
16
0
13
7
3
23
Bumerang - Yazarkafe
Arşiv Arama
Haber Yazılımı